Warsztat Telemarketera – wysokość głosu

Wysoki głoś świadczy o radości, podekscytowaniu, ale też o zdenerwowaniu. Ton wysoki, cienki kojarzy się jednoznacznie ze słabością i brakiem zdecydowania. Głęboki, pełny głos jest oznaką siły, stałości, pewności siebie. Głos niski kojarzy się ze spokojem, profesjonalizmem, pewnością siebie. Podczas rozmów telemarketingowych należy unikać wysokiego głosu. Chcesz brzmieć profesjonalnie ? mów niższym głosem, niż standardowo ? chyba, że jesteś Wojciechem Manem lub Leonardem Cohenem.

Barwa głosu wynika ze specyfiki naszych strun głosowych i rezonansu klatki piersiowej. Jednak jak pokazuje przykład profesjonalnych śpiewaków, barwę głosu i rezonans da się wypracować. Służą do tego ćwiczenia oddechowe lub wizualizacje głosu.

Sprawdź, jak to działa ? powiedz kilka zdań, wyobrażając sobie, że Twój głos dociera do ściany kilka metrów przed Tobą i odbija się od niej. Aby uzyskać pełną, naturalną barwę swojego głosu (oprócz powyższego ćwiczenia), wyprostuj się, wypnij klatkę piersiową, oprzyj się o krzesło lub wstań, weź kilka głębokich oddechów i staraj się mówić z przepony. Sprawdź, jak zmienia się barwa Twojego głosu w zależności od pozycji, w jakiej siedzisz lub stoisz. Ważna uwaga: niski ton głosu, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, kojarzy się z seksualnością. Jeśli rozmawiasz z płcią przeciwną, wykorzystaj to. Podczas najbliższej rozmowy telefonicznej wyobraź sobie, że flirtujesz z atrakcyjną dziewczyną lub przystojnym chłopakiem. Twój ton głosu automatycznie się obniży :)

telemarketing praca