Warsztat Telemarketera – tempo mówienia

Szybkie mówienie pokazuje ekspresję mówiącego ? mówiąc szybko, zarażasz automatycznie swoją ekscytacją rozmówcę. Szybkie tempo może wprowadzić do rozmowy niepotrzebne emocje, a w połączeniu z niewyraźną artykulacją Twoja wypowiedź zmieni się w niezrozumiały bełkot. Z kolei zbyt wolne tempo mówienia może sprawić wrażenie Twojej niepewności i obojętności.

Bardzo ważna informacja. Tempo mówienia jest uwarunkowane genetycznie i odzwierciedla naturalne tempo przetwarzania infor­macji przez mózg ? szybko mówisz, bo szybko myślisz. Jeśli zbyt szybko będziesz mówić do osoby, która z natury mówi wolno (jej mózg wolniej przetwarza informacje), to nie przyswoi ona więk­szości Twojej wypowiedzi. I odwrotnie: jeśli mówisz zbyt wolno do osoby, która należy do tych szybko mówiących, znudzi się Twoją wypowiedzią i zacznie błądzić myślami gdzie indziej. Przestanie Cię słuchać lub będzie dopowiadać końcówki za Ciebie.

Najlepszy rezultat osiągniesz, jeśli dopasujesz tempo swojej wypowiedzi do tempa mówienia rozmówcy. W wielu przypadkach robisz to nieświadomie i dość naturalnie.

praca telemarketer